MK ULTRA PROJESİ /// ÖMER MEMOĞLU : HAVANA SENDROMU’NA KARŞI KOYMA (KONTRESPİYONAJ)

Özel Buro Grubu'na
Hoş Geldin!

İçeriklerden anında haberdar olmak için mail sistemine abone olmak ister misiniz?

ÖMER MEMOĞLU /// HAVANA SENDROMU’NA KARŞI KOYMA (KONTRESPİYONAJ) : YENİ BİLİMSEL GELİŞME BİRÇOK TÜRDEKİ DALGALARI ÖNLEYEN YANSIMA ÖNLEYİCİ BİR KONSEPT SUNUYOR

2016 yılında Küba’da görev yapan bazı ABD’li diplomatlarda aniden görülmeye başlayan gizemli hastalık, bunun ne olduğu yönünde birçok şüpheye ve iddiaya neden olmuştu. Gizemli hastalık ilk olarak Küba’da görülmesi çerçevesinde “Havana Sendromu” adını almıştı. İlk olarak Küba’da ardından ise Rusya ve Çin’de toplamda 40’a yakın diplomatın mide bulantısı, baş ağrısı, baş dönmesi, hafıza kaybı, konsantrasyon bozukluğu, denge kaybı ve uyku sorunları yaşadığına dair haberler ABD ve dünya basınında geniş yer tutmuş ve hastalık gizemini korumaya devam etmişti.
ABD ilk olarak gizemli hastalığın Küba’da görülmesi çerçevesinde Küba’yı suçlarken, Küba ise hastalıkla bir ilişkileri olmadıklarını, konuyu ABD ile birlikte araştırmaları yönünde ekip oluşturabileceklerini belirtmişlerdi.
Olayın ardından ABD Küba’daki büyükelçiliğinde personel sayısını minimuma indirdi. 2018’de ise Çin’deki ABD’li diplomatlar, Küba’da bildirilenlere benzer sorunlar bildirdiler. Olayın ardından ABD’li ve Kanadalı diplomatları hedef alan gizemli hastalıkta oklar Rusya’ya çevrilmişti. Hâlihazırda Rus istihbaratının bu tarz operasyonlar yapabildiği de yapılan araştırmalar kapsamında biliniyordu.
ABD Ulusal Güvenlik Konseyi hastalığı tanımlarken semptomlar arasında ani ses duyma basınç, sıcaklık gibi duyu olaylarıyla, baş dönmesi, mide bulantısı, baş ve boyun ağrısı gibi belirtileri sıraladı. Ulusal Bilimler Akademisi’nin mevcut ve eski 20 devlet memuruyla yaptığı mülakatlar sonucunda ise yayımlanan raporda duyu kaybı, baş dönmesi, denge kaybı ve diğer nörolojik semptomlar sıralandı. Yüksek ses duyma, başta basınç ya da titreşim hissetme, kulakta ya da başta kronikleşebilen ağrılara da dikkat çekildi. Algı sorunları ve hafıza kaybı da semptomlar arasında sıralandı. Rapora göre bazı hastaların semptomları kısa sürede sona ererken diğerleri uykusuzluk ve baş ağrısı gibi kronik semptomlar yaşamaya devam etti. Bazıları duydukları seslerin belli bir yönden geldiğini ve yalnızca belli noktalarda duyulduğunu söylerken, hastaların bir bölümü de ani kulak çınlaması, duyu kaybı, baş dönmesi, dengesiz yürüme ve görme bozukluklarından söz ettiler.
Başkent Washington’da da Küba’da görülenlere benzer iki vaka görülmesi kapsamında konu yeniden gündeme gelmiş ve Beyaz Saray vakaları incelediğini açıklamıştı.
Temmuz 2021’de ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) Başkanı William Burns, 100 CIA çalışanının Havana sendromu olarak anılan rahatsızlığı yaşadığını bir radyo yayınında açıkladı. CIA Başkanı’nın açıklamayı bir radyo yayınından gerçekleştirmesi akıllara gizemli hastalığın “radyo sinyalleri/mikrodalgalar” kullanılarak gerçekleştirilen bir saldırı olabileceğini getiriyordu.
İstihbarat görevlileri, diplomatlar, askerler ve yurtdışında görev yapan diğer Amerikalı personelde görülen ve beyin hasarına yol açan gizemli hastalık New York Times’ın haberine göre 130’dan fazla kişiyi etkiledi.
VİYANA TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN ARAŞTIRMACILAR BİRÇOK TÜRDEKİ DALGALARI ENGELLEYEN YANSIMA ÖNLEYİCİ KAPLAMA GELİŞTİRİYOR!
Temmuz 2022 tarihli yayında, Viyana Teknoloji Üniversitesi tarafından birçok türdeki dalgaları engelleyen yansıma önleyici bir kaplama geliştiriliyor.

Konseptin taslağı: düzensiz bir ortam (a), önüne özel yapım yansıma önleyici kaplama yerleştirilerek mükemmel bir şekilde iletilir (b).
Viyana Teknoloji Üniversitesi.
Kötü kablosuz alım, radyo sinyalindeki gürültü veya siste zayıf görüş – tüm bu rahatsızlıklar, görünür ışık veya mikrodalga sinyalleri gibi dalgaların çok sayıda düzensiz engel tarafından saptırılması ve yansıtılmasıyla ilgili. Viyana’daki (Avusturya) TU Wien ve Rennes Üniversitesi (Fransa) şimdi ortaklaşa bir çalışma kapsamınsa dalga yansımalarını tamamen ortadan kaldırmak için şaşırtıcı bir yöntem geliştirdiler.
Yöntem, kişiye özel yansıma önleyici yapının hesaplanmasını sağlıyor. Örneğin bir kablosuz sinyale yalnızca kısmen geçirgen olan bir duvara ek bir katman tasarlamak için kullanılabilir. Böylece tüm sinyal yansıma olmadan duvardan geçirilebilir.
Şimdiye kadar, böyle bir şeyin mümkün olup olmadığı teorik düzeyde bile net değildi. Ancak araştırma ekibi bunun için bir hesaplama yöntemi sunabildi ve bu çalışmayı bir deneyde başarılı bir şekilde test etti. Mikrodalgalar bir kompleks aracılığıyla gönderildi; düzensiz engeller labirenti, ardından eşleşen yansıma önleyici yapı hesaplandı ve deneydeki engellerin önüne yerleştirildi. Yansıma neredeyse tamamen ortadan kaldırılabildi. Dalgaların hiçbiri enjekte edildikleri tarafa geri dönmediler.
Viyana Teknoloji Üniversitesi tarafından geliştirilen yöntem, radyo sinyallerini ya da mikrodalgaları kullanarak gerçekleştirilme ihtimali bulunan gizemli hastalık Havana Sendromu’na karşı bir karşı koyma (kontrespiyonaj) yöntemi gerçekleştirilmesini mümkün kılabilir.
Birçok türdeki dalgaları engelleyen yansıma önleyici kaplama diplomatların ve ajanların görev yaptıkları ülkelerde güvenliğini sağlamaları yönünde bir bina güvenliği konsepti geliştirebilir. Hâlihazırda radyo sinyalleri ya da mikrodalgalar yoluyla gerçekleştirilen saldırılar kapsamında hedefin sabit bir şekilde uzun süre durduğu alanlar ve zamanlar kapsamında hedef alınması söz konusudur. Hareketli bireye doğrudan radyo sinyali ya da mikrodalga saldırısı gerçekleştirilemeyeceğinden genellikle Havana Sendromu’na yakalanan kişiler, uyku esnasında hedef oluyorlar. Geliştirilen konsept diplomatların ve ajanların yurtiçi ve yurtdışı görevlerinde olası radyo sinyalleri ve mikrodalga saldırıları kapsamında hedef alınmasını önleyerek olası saldırıya karşı koyma (kontrespiyonaj) yöntemi geliştirebilir.
Yüksek Teknoloji Araştırma Merkezi Başkanı Ömer Memoğlu
KAYNAKÇA
“Researchers present anti-reflective coating that blocks waves of many types”. Erişim 21 Temmuz, 2022. <phys.org/news/2022-07-anti-reflective-coating-blocks.html> phys.org/news/2022-07-anti-reflective-coating-blocks.html.

Özel Buro Grubu'na
Hoş Geldin!

İçeriklerden anında haberdar olmak için mail sistemine abone olmak ister misiniz?

Popüler Yazılar